Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License     4/9/2011 - 12:34PM
2011 U.S.Paralympic Spring Swimming Nationals - 4/7/2011 to 4/9/2011
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S1
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
 -- Tenjo, Rafael    19 COLO-             3:54.80        SCR        
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S2
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Lovejoy, Curtis  53 Atlanta Dolphins  2:31.00    2:44.35 q      
           1:18.01    2:44.35 (1:26.34)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S3
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Demarco, Mike J  42 WAVE-SI-          2:08.74    2:17.65 q      
           1:07.94    2:17.65 (1:09.71)
  2 Heider, Jonatha  18 USA Res Team-CO-  2:57.42    3:06.08 q      
           1:32.77    3:06.08 (1:33.31)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S4
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 MacDonald, Came  18 MB CP Sports-     2:35.99    2:35.81 q      
           1:12.28    2:35.81 (1:23.53)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S5
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Perkins Jr., Ro  20 WAVE-SI-          1:15.80    1:26.92 q      
             41.33      1:26.92 (45.59)
  2 Murphy, Danial   21 SWAT-             1:35.64    1:35.96 q      
             47.64      1:35.96 (48.32)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S6
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Hughes, Michael  18 YOTA-NC-USA       1:29.23    1:27.72 q      
             41.00      1:27.72 (46.72)
  2 Daniel, Christi  17 Cochrane Comets-  1:39.22    1:37.18 q      
             48.45      1:37.18 (48.73)
  3 Tolgyesi, Nik    16 Penguins-ON-      1:37.86    1:40.23 q      
             45.08      1:40.23 (55.15)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S7
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Lamback, Lantz   24 USA Res Team-CO-  1:02.10    1:04.66 q      
             31.52      1:04.66 (33.14)
  2 Marchand, Marc-  19 VMAX-             1:13.49    1:12.67 q      
             34.58      1:12.67 (38.09)
  3 LaValliere, Jea  20 NATA-             1:18.88    1:15.35 q      
             35.59      1:15.35 (39.76)
  4 Dionne, Alex E   20 Schroeder-WI-USA  1:15.88    1:16.00 q      
             37.55      1:16.00 (38.45)
  5 Marro, Guillerm  27 COPAR-            1:17.81    1:17.86 q      
             37.24      1:17.86 (40.62)
  6 Kamber, Daniel   29 USA Res Team-CO-  1:17.32    1:18.26 q      
             37.80      1:18.26 (40.46)
  7 Underwood, Joe   14 Neptune-AZ-USA    1:23.84    1:19.84 q      
             37.81      1:19.84 (42.03)
  8 McMahon, Kyle    20 Island Swimming-  1:23.83    1:25.24 q      
             41.19      1:25.24 (44.05)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Lapointe, Jean   18 TORP-             1:29.32    1:25.83        
             40.42      1:25.83 (45.41)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S8
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Miazga, Tom      20 Unattached-       1:08.59    1:07.70 q      
             32.80      1:07.70 (34.90)
  2 Garcia-Tolson,   22 USA Res Team-CO-  1:08.89    1:10.12 q      
             34.40      1:10.12 (35.72)
  3 SergeantTsonos,  17 Penguins-ON-      1:13.75    1:16.49 q      
             35.94      1:16.49 (40.55)
  4 Sewell, Roderic  18 WAVE-SI-          1:22.00    1:20.82 q      
             36.82      1:20.82 (44.00)
  5 McCrory, Lucas   16 NCAC-NC-USA       1:27.65    1:21.39 q      
             39.77      1:21.39 (41.62)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S9
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Prout, Michael   25 USA Res Team-CO-    58.84    1:02.89 q      
             28.95      1:02.89 (33.94)
  2 Bureau, Cody E   22 USA Res Team-CO-    58.14    1:03.08 q      
             31.04      1:03.08 (32.04)
  3 Pollen, Travis   21 SWAT!-MA-         1:01.42    1:03.65 q      
             30.62      1:03.65 (33.03)
  4 Diering, Mike    20 CHENA-            1:04.57    1:04.53 q      
             30.95      1:04.53 (33.58)
  5 Utesch, Caleb A  15 ACAC-IA-USA       1:02.61    1:05.21 q      
             30.78      1:05.21 (34.43)
  6 McAllister, Zac  17 LASC-             1:06.92    1:07.10 q      
             31.85      1:07.10 (35.25)
  7 Vachon, Philipp  15 Neptune-          1:10.58    1:08.64 q      
             33.22      1:08.64 (35.42)
  8 Daniel, Stefan   14 Cochrane Comets-  1:11.93    1:11.81 q      
             33.63      1:11.81 (38.18)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Schmidt, Caleb   14 WYRS-LE-USA       1:13.37    1:11.99        
             34.06      1:11.99 (37.93)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S10
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Huot, Benoit     27 PPO-                54.01      57.59 q      
             28.47        57.59 (29.12)
  2 Zook, Justin D   25 USA Res Team-CO-    55.35      57.81 q      
             28.11        57.81 (29.70)
  3 Bouckley, Isaac  16 Norac-On-ON-        59.52      58.55 q      
             28.06        58.55 (30.49)
  4 Wise, Joe B      17 Santa Clara-PC-   1:00.43    1:00.75 q      
             30.21      1:00.75 (30.54)
  5 Herendeen, Dalt  17 CON-IN-USA        1:01.18    1:01.80 q      
             30.07      1:01.80 (31.73)
  6 Robert, Maxime   24 PPO-              1:05.79    1:05.36 q      
             31.42      1:05.36 (33.94)
  7 Mykitiuk, Micah  13 TSC-              1:08.23    1:06.66 q      
             31.35      1:06.66 (35.31)
  8 Parent, Alex     21 MACU-             1:00.36    1:06.79 q      
             31.72      1:06.79 (35.07)
 -----------------------------------------------------------------
  9 McCullough, Ric  19 USA Res Team-CO-  1:09.73    1:10.44        
             33.14      1:10.44 (37.30)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S11
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Tildesley, Dono  26 UBCDS-USA         1:04.89    1:04.76 q      
             30.40      1:04.76 (34.36)
  2 Drake, Tharon A  18 Unattached-NM-US  1:09.29    1:07.96 q      
             32.42      1:07.96 (35.54)
  3 Hampson, Robert  18 Flames-           1:42.26    1:57.03 q      
             55.61    1:57.03 (1:01.42)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S12
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
 -- Dupree, Tucker   21 USA Res Team-CO-    54.43        SCR        
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S13
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Gotell, Devin    20 CNPG-               59.49    1:01.48 q      
             29.96      1:01.48 (31.52)
  2 Hill, Brian      29 PPO-              1:01.84    1:03.69 q      
             30.97      1:03.69 (32.72)
  3 Turbide, Nichol  14 NATA-             1:19.67    1:09.76 q      
             33.40      1:09.76 (36.36)
  4 Adams, Blake H   17 Storm-MN-USA      1:02.57    1:10.30 q      
             33.63      1:10.30 (36.67)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S14
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Rahier, Adam     22 NRST-             1:00.42    1:01.48 q      
             29.88      1:01.48 (31.60)
  2 Heath, Michael   22 Aces-               58.31    1:01.67 q      
             29.94      1:01.67 (31.73)
  3 Rousselle, Maxi  17 CNHR-             1:02.59    1:02.91 q      
             30.23      1:02.91 (32.68)
  4 Sabourin, Drew   32 Island Swimming-  1:07.23    1:09.64 q      
             32.46      1:09.64 (37.18)
  5 Lin, Hsien-Chun  16 CHIN-             1:07.00    1:09.67 q      
             34.13      1:09.67 (35.54)
  6 Price, Tanner    16 MB CP Sports-     1:10.44    1:11.54 q      
             33.50      1:11.54 (38.04)
  7 Batara, Magnus   19 RAPID-USA         1:14.12    1:13.40 q      
             35.03      1:13.40 (38.37)
  8 Fairweather, Ma  26 Flames-           1:12.46    1:14.31 q      
             35.53      1:14.31 (38.78)