Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License     4/9/2011 - 12:34PM
2011 U.S.Paralympic Spring Swimming Nationals - 4/7/2011 to 4/9/2011
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S2
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Olivier, Maxime  23 VMAX-             3:55.64    3:58.59 q      
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S3
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Lara, Paula      19 COLO-             3:02.40    3:00.70 q      
           1:26.02    3:00.70 (1:34.68)
  2 Wheeler, Kayla   14 SHAD-PN-          2:56.87    3:17.14 q      
           1:37.92    3:17.14 (1:39.22)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S4
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Angelelli, Cher  42 OLY-MI-           1:49.77    1:53.42 q      
             53.71      1:53.42 (59.71)
  2 Duquette, Krist  20 HSC-              2:54.57    3:29.74 q      
           1:37.81    3:29.74 (1:51.93)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S5
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Gialamas, Alyss  15 GLASA-            1:51.33    1:46.77 q      
             51.12      1:46.77 (55.65)
  2 Beranbaum, Hale  14 SSC-PN-USA        2:27.38    2:07.01 q      
           1:02.11    2:07.01 (1:04.90)
  3 Childs, Jaide O  13 HTA-FL-           2:12.30    2:10.77 q      
           1:01.19    2:10.77 (1:09.58)
  4 McLean, Ryan        Unattached-       2:16.12    2:17.58 q      
           1:08.08    2:17.58 (1:09.50)
  5 Drapeau, Valéri  25 VMAX-             2:27.82    2:26.76 q      
           1:07.57    2:26.76 (1:19.19)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S6
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Uhl, Miranda M   18 GSC-FL-USA        1:25.70    1:29.20 q      
             43.55      1:29.20 (45.65)
  2 Fischer, Michel  21 CCA-SN-           1:29.02    1:32.00 q      
             44.50      1:32.00 (47.50)
  3 Johnson, Casey   21 WAVE-SI-          1:32.50    1:36.73 q      
             45.59      1:36.73 (51.14)
  4 Nir-Kistler, No  31 Unattached-       1:43.10    1:38.73 q      
             47.09      1:38.73 (51.64)
  5 Stebbins, Joy A  15 FAST-CO-USA       1:36.67    1:39.00 q      
             47.64      1:39.00 (51.36)
  6 Boyt, Reilly E   14 FAST-CO-USA       1:38.51    1:40.14 q      
             47.63      1:40.14 (52.51)
  7 Berringer, Cynt  24 MSSAC-            1:38.25    1:40.48 q      
             49.25      1:40.48 (51.23)
  8 Rodriguez, Ilea  25 USA Res Team-CO-  1:37.81    1:43.41 q      
             48.18      1:43.41 (55.23)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Luo, Alice H     43 YSC-OR-USA        1:35.19    1:44.97        
             49.39      1:44.97 (55.58)
 10 Forrest, Claire  21 BDOG-MN-          1:47.38    1:45.16        
             51.77      1:45.16 (53.39)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Kisser, Daniell  14 Delta-            1:45.59    1:46.03        
             50.90      1:46.03 (55.13)
 12 Kaplan, Ira A    13 PRO-PN-           1:49.33    2:01.05        
             53.71    2:01.05 (1:07.34)
 13 Lambert, Jenna   20 Penguins-ON-      2:00.19    2:02.50        
             56.71    2:02.50 (1:05.79)
 14 Hogan, Eva       18 Penguins-ON-      2:12.15    2:11.33        
           1:02.87    2:11.33 (1:08.46)
 15 Carda, Dianna    54 MAC-MW-           2:27.17    2:22.48        
           1:06.73    2:22.48 (1:15.75)
 16 Rogers, Jessica  14 FISH-PV-USA       2:25.22    2:24.18        
           1:09.36    2:24.18 (1:14.82)
 17 Susa, Calista A  12 MONC-MN-USA            NT    2:33.04        
           1:11.95    2:33.04 (1:21.09)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S7
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Weggemann, Mall  22 BDOG-MN-          1:08.45    1:14.44 q      
             35.22      1:14.44 (39.22)
  2 Jordan, Cortney  19 Unattached-       1:12.28    1:18.11 q      
             37.13      1:18.11 (40.98)
  3 Nelson, Brianna  18 Island Swimming-  1:21.90    1:23.31 q      
             40.17      1:23.31 (43.14)
  4 Mehain, Sarah    16 VKSC-             1:20.85    1:26.35 q      
             40.27      1:26.35 (46.08)
  5 Langill, Nydia   17 Flames-           1:37.04    1:36.30 q      
             46.66      1:36.30 (49.64)
  6 McDougall-, Ste  23 Surrey-           1:35.09    1:37.10 q      
             45.32      1:37.10 (51.78)
  7 Beck, Mary Chri  23 HSC-              1:41.34    1:47.91 q      
             50.88      1:47.91 (57.03)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S8
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Bird, Morgan        CASA-             1:19.39    1:15.59 q      
             36.94      1:15.59 (38.65)
  2 Bérubé, Camille  15 CNPG-             1:21.11    1:22.23 q      
             40.04      1:22.23 (42.19)
  3 Mailhot, Sarah   21 NATA-             1:23.26    1:23.42 q      
             41.39      1:23.42 (42.03)
  4 Everlove, Amand  21 USA Res Team-CO-  1:10.65    1:24.25 q      
             39.20      1:24.25 (45.05)
  5 Chapman, Amy M   15 Academy Bullets-  1:26.79    1:26.45 q      
             41.55      1:26.45 (44.90)
  6 Bro, Brickelle   14 ROCK-CO-USA       1:28.37    1:28.09 q      
             40.34      1:28.09 (47.75)
 -- Long, Jessica T  19 USA Res Team-CO-  1:06.81        SCR        
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S9
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Stone, Elizabet  20 USA Res Team-CO-  1:04.86    1:11.47 q      
             34.05      1:11.47 (37.42)
  2 Johannes, Anna   17 USA Res Team-CO-  1:10.52    1:12.21 q      
             34.24      1:12.21 (37.97)
  3 Grogan, Lindsay  23 ABSC-GA-          1:13.74    1:12.29 q      
             34.66      1:12.29 (37.63)
  4 Roxon, Katarina  18 Island Wahoos-    1:09.93    1:13.42 q      
             34.06      1:13.42 (39.36)
  5 Liang, Megan K   15 OAPB-PC-USA       1:17.09    1:14.93 q      
             36.70      1:14.93 (38.23)
  6 Smith, Lizzy A   14 CARD-IN-USA       1:16.45    1:14.97 q      
             36.59      1:14.97 (38.38)
  7 Kerley, April D  32 RAYS-OH-USA       1:12.13    1:15.50 q      
             35.89      1:15.50 (39.61)
  8 Jurin, Melany    16 COPAR-            1:19.64    1:18.57 q      
             37.32      1:18.57 (41.25)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Aspden, Hannah   10 YOTA-NC-USA       1:26.93    1:19.84        
             38.36      1:19.84 (41.48)
 10 Coan, McKenzie   14 BLAZ-             1:19.45    1:19.85        
             39.37      1:19.85 (40.48)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Tremblay, Elodi  18 TORP-             1:19.64    1:23.60        
             40.10      1:23.60 (43.50)
 12 Landholm, Sierr  16 Metro Aquatics-P  1:24.34    1:24.02        
             39.94      1:24.02 (44.08)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S10
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Mortimer, Summe  17 Ducks-            1:01.70    1:02.71 q      
             29.91      1:02.71 (32.80)
  2 Scott, Susan Be  18 USA Res Team-CO-  1:02.33    1:03.54 q      
             30.82      1:03.54 (32.72)
  3 Owens, Ashley    21 CATC-             1:02.34    1:04.04 q      
             31.16      1:04.04 (32.88)
  4 Jennett-Mcneil,  18 CNPG-             1:05.97    1:05.67 q      
             31.77      1:05.67 (33.90)
  5 Eames, Anna         PLYM-             1:07.39    1:05.86 q      
             31.78      1:05.86 (34.08)
  6 Rivard, Aurelie  14 CNHR-             1:07.23    1:06.67 q      
             32.06      1:06.67 (34.61)
  7 VanDam, Katie J  29 BCD-MI-USA        1:11.01    1:09.61 q      
             33.26      1:09.61 (36.35)
  8 Kintzing, Laure  22 USA Res Team-CO-  1:11.05    1:10.05 q      
             33.79      1:10.05 (36.26)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Coughlan, Megyn  15 GFSC-             1:09.05    1:11.10        
             33.18      1:11.10 (37.92)
 10 Leblanc-Normand  17 CAC-              1:11.90    1:12.25        
             34.29      1:12.25 (37.96)
 -----------------------------------------------------------------
 11 Roberge, Jessic  20 CAMO-             1:15.76    1:15.05        
             35.60      1:15.05 (39.45)
 12 Denoon, Alicia   13 GMAC-             1:18.22    1:18.42        
             38.20      1:18.42 (40.22)
 13 Gifford, Grace   21 Seawolves-MR-     1:19.56    1:22.62        
             38.55      1:22.62 (44.07)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S11
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Thomas, Amber    17 OSC-              1:14.75    1:17.85 q      
             37.22      1:17.85 (40.63)
  2 Martinez, Letti  15 WILD-NM-USA       1:26.93    1:21.02 q      
             38.01      1:21.02 (43.01)
  3 Hetrick, Taylor  18 USC-LE-           1:32.53    1:33.65 q      
             46.44      1:33.65 (47.21)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S12
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Mitchell, Cathe  25 Manta-            1:18.14    1:26.50 q      
             42.37      1:26.50 (44.13)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S13
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Becherer, Kelle  20 Neu/Wi-Un-WI-       59.53    1:01.50 q      
             29.58      1:01.50 (31.92)
  2 Grand'Maison, V  23 McGill Universit  1:00.65    1:04.66 q      
             31.67      1:04.66 (32.99)
  3 Schmidt, Rhea    24 UMAN-             1:15.10    1:14.14 q      
             36.03      1:14.14 (38.11)
  4 Young, Colleen   12 CSP-OZ-           1:11.51    1:14.74 q      
             35.40      1:14.74 (39.34)
  5 Currie, Cailin   12 DYD-NE-           1:27.87    1:22.02 q      
             37.34      1:22.02 (44.68)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S14
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Kasko, Kirstie   18 FSSC-             1:11.37    1:09.04 q      
             32.84      1:09.04 (36.20)
  2 Morrier, Justin  13 CNHR-             1:16.76    1:16.10 q      
             35.51      1:16.10 (40.59)
  3 Lalama, Jessica  17 ECUA-             1:26.96    1:20.39 q      
             38.55      1:20.39 (41.84)
  4 McLeod, Ashlee   23 Prairie Storm-    1:22.05    1:26.30 q      
             40.69      1:26.30 (45.61)
  5 Michie, Meagan   21 GO-               1:31.24    1:32.49 q      
             44.37      1:32.49 (48.12)