Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License     4/9/2011 - 12:34PM
2011 U.S.Paralympic Spring Swimming Nationals - 4/7/2011 to 4/9/2011
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM Multi-Disability SM5
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Luo, Alice H     43 YSC-OR-USA        4:27.75    4:33.11 q      
           1:04.88    2:21.14 (1:16.26)
      3:36.50 (1:15.36)     4:33.11 (56.61)
  2 Beranbaum, Hale  14 SSC-PN-USA        4:52.00    4:50.20 q      
           1:06.34    2:21.30 (1:14.96)
      3:40.80 (1:19.50)   4:50.20 (1:09.40)
  3 Rogers, Jessica  14 FISH-PV-USA       5:24.57    5:16.30 q      
           1:25.38    2:42.01 (1:16.63)
      4:01.42 (1:19.41)   5:16.30 (1:14.88)
  4 McLean, Ryan        Unattached-            NT    6:10.31 q      
           1:57.82    3:11.48 (1:13.66)
      4:41.74 (1:30.26)   6:10.31 (1:28.57)
 -- Doarte, Lorena   19 COLO-             5:59.00         DQ        
           1:39.56    3:12.42 (1:32.86)
      4:44.07 (1:31.65)        DQ (1:27.24)
 -- Ome, Naiver      32 COLO-             5:40.80         DQ        
           1:26.53    2:38.00 (1:11.47)
      4:02.07 (1:24.07)        DQ (1:07.74)
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM Multi-Disability SM6
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Uhl, Miranda M   18 GSC-FL-USA        3:27.76    3:42.57 q      
             51.95      1:51.15 (59.20)
      2:55.06 (1:03.91)     3:42.57 (47.51)
  2 Stebbins, Joy A  15 FAST-CO-USA       3:57.90    3:49.09 q      
             50.67    1:51.18 (1:00.51)
      2:57.77 (1:06.59)     3:49.09 (51.32)
  3 Boyt, Reilly E   14 FAST-CO-USA       4:00.16    3:51.43 q      
             58.23      1:57.81 (59.58)
      3:00.81 (1:03.00)     3:51.43 (50.62)
  4 Kisser, Daniell  14 Delta-            4:33.96    4:17.77 q      
           1:08.24    2:14.02 (1:05.78)
      3:23.61 (1:09.59)     4:17.77 (54.16)
  5 Johnson, Casey   21 WAVE-SI-          3:58.16    4:19.63 q      
             46.24    2:04.78 (1:18.54)
      3:21.13 (1:16.35)     4:19.63 (58.50)
  6 Rodriguez, Ilea  25 USA Res Team-CO-  4:26.95    4:20.50 q      
           1:00.31    2:12.32 (1:12.01)
      3:22.70 (1:10.38)     4:20.50 (57.80)
  7 Kaplan, Ira A    13 PRO-PN-           4:12.79    4:27.25 q      
             52.84    2:00.00 (1:07.16)
      3:21.24 (1:21.24)   4:27.25 (1:06.01)
 -- Kazuba, Michell  16 SAS-IE-           4:55.79         DQ        
           1:14.40    2:21.10 (1:06.70)
      3:44.85 (1:23.75)        DQ (1:07.73)
 -- Fischer, Michel  21 CCA-SN-           4:02.71         DQ        
           1:01.10    2:01.50 (1:00.40)
      3:14.36 (1:12.86)          DQ (48.47)
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM Multi-Disability SM7
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Nelson, Brianna  18 Island Swimming-  3:25.32    3:27.13 q      
             48.05      1:38.31 (50.26)
      2:43.51 (1:05.20)     3:27.13 (43.62)
  2 Mehain, Sarah    16 VKSC-             3:19.20    3:28.51 q      
             46.42      1:37.53 (51.11)
      2:42.38 (1:04.85)     3:28.51 (46.13)
  3 Jordan, Cortney  19 Unattached-       3:08.06    3:32.89 q      
             52.61      1:39.54 (46.93)
      2:49.39 (1:09.85)     3:32.89 (43.50)
  4 McDougall-, Ste  23 Surrey-           3:47.90    4:00.73 q      
           1:00.91    2:01.64 (1:00.73)
      3:08.38 (1:06.74)     4:00.73 (52.35)
 -- Langill, Nydia   17 Flames-           4:11.83         DQ        
           1:11.21      2:09.95 (58.74)
      3:39.91 (1:29.96)          DQ (53.97)
 -- Weggemann, Mall  22 BDOG-MN-          2:55.67         DQ        
             39.99      1:26.08 (46.09)
      2:28.81 (1:02.73)          DQ (41.78)
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM Multi-Disability SM8
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Everlove, Amand  21 USA Res Team-CO-  2:50.51    3:16.87 q      
             39.80      1:30.91 (51.11)
        2:26.16 (55.25)     3:16.87 (50.71)
  2 Chapman, Amy M   15 Academy Bullets-  3:37.43    3:33.11 q      
             49.93      1:40.19 (50.26)
      2:46.93 (1:06.74)     3:33.11 (46.18)
  3 Bérubé, Camille  15 CNPG-             3:32.65    3:33.29 q      
             48.23      1:37.33 (49.10)
      2:50.92 (1:13.59)     3:33.29 (42.37)
  6 Bird, Morgan        CASA-             3:27.45    3:33.33 q      
             41.90      1:34.45 (52.55)
      2:51.67 (1:17.22)     3:33.33 (41.66)
 -- Long, Jessica T  19 USA Res Team-CO-  2:38.31        SCR        
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM Multi-Disability SM9
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Johannes, Anna   17 USA Res Team-CO-  2:46.68    2:47.64 q      
             36.57      1:19.87 (43.30)
        2:08.82 (48.95)     2:47.64 (38.82)
  2 Roxon, Katarina  18 Island Wahoos-    2:53.99    2:57.04 q      
             37.40      1:25.21 (47.81)
        2:15.08 (49.87)     2:57.04 (41.96)
  3 Skieneh, Jenna   17 WAC-              2:59.11    3:03.48 q      
             38.40      1:24.07 (45.67)
        2:21.06 (56.99)     3:03.48 (42.42)
  4 Smith, Lizzy A   14 CARD-IN-USA       3:03.61    3:07.56 q      
             39.37      1:26.34 (46.97)
        2:25.36 (59.02)     3:07.56 (42.20)
  5 Grogan, Lindsay  23 ABSC-GA-          3:36.37    3:07.70 q      
             43.61      1:32.06 (48.45)
        2:28.78 (56.72)     3:07.70 (38.92)
  7 Aspden, Hannah   10 YOTA-NC-USA       3:55.25    3:34.05 q      
             48.35      1:39.48 (51.13)
      2:50.50 (1:11.02)     3:34.05 (43.55)
  8 Tremblay, Elodi  18 TORP-             3:35.50    3:35.86 q      
             46.29      1:42.29 (56.00)
      2:47.06 (1:04.77)     3:35.86 (48.80)
  9 Landholm, Sierr  16 Metro Aquatics-P  3:39.50    3:40.24        
             49.86      1:37.10 (47.24)
      2:54.50 (1:17.40)     3:40.24 (45.74)
 -----------------------------------------------------------------
 10 Coan, McKenzie   14 BLAZ-             3:34.47    3:41.65        
             51.11      1:43.15 (52.04)
      2:56.89 (1:13.74)     3:41.65 (44.76)
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM Multi-Disability SM10
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Mortimer, Summe  17 Ducks-            2:30.14    2:38.70 q      
             34.11      1:13.44 (39.33)
        2:02.12 (48.68)     2:38.70 (36.58)
  2 Scott, Susan Be  18 USA Res Team-CO-  2:42.68    2:43.10 q      
             34.73      1:15.07 (40.34)
        2:09.41 (54.34)     2:43.10 (33.69)
  3 Rivard, Aurelie  14 CNHR-             2:49.01    2:52.30 q      
             37.84      1:22.46 (44.62)
        2:13.72 (51.26)     2:52.30 (38.58)
  4 VanDam, Katie J  29 BCD-MI-USA        2:59.43    3:00.68 q      
             37.07      1:24.25 (47.18)
        2:21.87 (57.62)     3:00.68 (38.81)
  5 Coughlan, Megyn  15 GFSC-             3:06.16    3:01.74 q      
             37.57      1:23.64 (46.07)
        2:20.19 (56.55)     3:01.74 (41.55)
  6 Denoon, Alicia   13 GMAC-             3:10.90    3:06.87 q      
             41.62      1:28.39 (46.77)
        2:25.05 (56.66)     3:06.87 (41.82)
  7 Leblanc-Normand  17 CAC-              3:06.85    3:07.06 q      
             41.40      1:26.33 (44.93)
      2:28.18 (1:01.85)     3:07.06 (38.88)
  8 Roberge, Jessic  20 CAMO-             3:12.26    3:12.72 q      
             40.17      1:30.13 (49.96)
      2:32.18 (1:02.05)     3:12.72 (40.54)
 -----------------------------------------------------------------
 -- Gifford, Grace   21 Seawolves-MR-     3:11.41         DQ        
             41.78      1:32.81 (51.03)
        2:29.47 (56.66)          DQ (46.82)
 -- Eames, Anna         PLYM-             2:51.17         DQ        
             34.27      1:18.29 (44.02)
        2:12.77 (54.48)          DQ (36.53)
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM Multi-Disability SM11
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Thomas, Amber    17 OSC-              3:07.42    3:12.79 q      
             43.92      1:33.39 (49.47)
        2:31.03 (57.64)     3:12.79 (41.76)
  2 Martinez, Letti  15 WILD-NM-USA            NT    3:54.45 q      
             49.22    1:58.60 (1:09.38)
      3:07.37 (1:08.77)     3:54.45 (47.08)
 -- Hetrick, Taylor  18 USC-LE-           3:49.80         DQ        
                            2:32.66 ( )
      3:35.52 (1:02.86)          DQ (49.67)
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM Multi-Disability SM13
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Becherer, Kelle  20 Neu/Wi-Un-WI-     2:30.32    2:41.63 q      
             33.09      1:13.38 (40.29)
        2:05.05 (51.67)     2:41.63 (36.58)
  2 Grand'Maison, V  23 McGill Universit  2:33.53    2:43.13 q      
             35.44      1:19.86 (44.42)
        2:07.83 (47.97)     2:43.13 (35.30)
  3 Young, Colleen   12 CSP-OZ-           2:52.65    2:56.91 q      
             40.80      1:27.04 (46.24)
        2:16.29 (49.25)     2:56.91 (40.62)
  4 Schmidt, Rhea    24 UMAN-                  NT    3:08.96 q      
             42.21      1:33.71 (51.50)
        2:27.35 (53.64)     3:08.96 (41.61)
  5 Currie, Cailin   12 DYD-NE-           3:52.17    3:37.28 q      
             52.93      1:49.39 (56.46)
      2:50.65 (1:01.26)     3:37.28 (46.63)
 
 Event 29  Women 200 LC Meter IM Multi-Disability SM14
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Kasko, Kirstie   18 FSSC-             2:54.84    3:00.47 q      
             42.92      1:24.94 (42.02)
        2:19.94 (55.00)     3:00.47 (40.53)
  2 Morrier, Justin  13 CNHR-             3:04.20    3:06.33 q      
             41.32      1:28.36 (47.04)
        2:24.66 (56.30)     3:06.33 (41.67)
  3 McLeod, Ashlee   23 Prairie Storm-    3:23.74    3:24.75 q      
             46.04      1:37.94 (51.90)
      2:39.64 (1:01.70)     3:24.75 (45.11)
  4 Michie, Meagan   21 GO-               3:32.51    3:26.54 q      
             51.06      1:42.41 (51.35)
        2:39.00 (56.59)     3:26.54 (47.54)