Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License     4/9/2011 - 12:34PM
2011 U.S.Paralympic Spring Swimming Nationals - 4/7/2011 to 4/9/2011
 
 Event 26  Men 100 LC Meter Butterfly Multi-Disability S7
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
 -- Dionne, Alex E   20 Schroeder-WI-USA  1:25.33        SCR        
 
 Event 26  Men 100 LC Meter Butterfly Multi-Disability S8
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Garcia-Tolson,   22 USA Res Team-CO-  1:12.99    1:16.89 q      
             35.26      1:16.89 (41.63)
  2 SergeantTsonos,  17 Penguins-ON-      1:42.48    1:51.36 q      
             49.66    1:51.36 (1:01.70)
 -- McCrory, Lucas   16 NCAC-NC-USA       1:43.39         DQ        
             46.62           DQ (53.74)
 
 Event 26  Men 100 LC Meter Butterfly Multi-Disability S9
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Bureau, Cody E   22 USA Res Team-CO-  1:02.21    1:07.77 q      
             31.18      1:07.77 (36.59)
  2 Prout, Michael   25 USA Res Team-CO-  1:05.81    1:08.73 q      
             32.85      1:08.73 (35.88)
  3 Pulleiro, Marco  20 COPAR-            1:09.97    1:09.49 q      
             33.40      1:09.49 (36.09)
  4 Utesch, Caleb A  15 ACAC-IA-USA       1:07.60    1:10.30 q      
             32.45      1:10.30 (37.85)
  5 Diering, Mike    20 CHENA-            1:15.45    1:13.61 q      
             34.31      1:13.61 (39.30)
  6 McAllister, Zac  17 LASC-             1:19.13    1:20.07 q      
             35.84      1:20.07 (44.23)
  7 Daniel, Stefan   14 Cochrane Comets-  1:27.30    1:25.83 q      
             39.47      1:25.83 (46.36)
  8 Vachon, Philipp  15 Neptune-          1:28.00    1:28.63 q      
             39.58      1:28.63 (49.05)
 
 Event 26  Men 100 LC Meter Butterfly Multi-Disability S10
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Huot, Benoit     27 PPO-              1:01.38    1:04.71 q      
             31.00      1:04.71 (33.71)
  2 Herendeen, Dalt  17 CON-IN-USA        1:09.32    1:08.66 q      
             32.78      1:08.66 (35.88)
  3 Wise, Joe B      17 Santa Clara-PC-   1:06.56    1:09.42 q      
             32.92      1:09.42 (36.50)
  4 Mykitiuk, Micah  13 TSC-              1:18.39    1:14.98 q      
             34.83      1:14.98 (40.15)
  5 McCullough, Ric  19 USA Res Team-CO-  1:24.11    1:22.26 q      
             36.52      1:22.26 (45.74)
 -- Zook, Justin D   25 USA Res Team-CO-  1:01.73         DQ        
             30.18           DQ (40.23)
 
 Event 26  Men 100 LC Meter Butterfly Multi-Disability S11
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
 -- Tildesley, Dono  26 UBCDS-USA         1:07.74        SCR        
 
 Event 26  Men 100 LC Meter Butterfly Multi-Disability S12
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Dupree, Tucker   21 USA Res Team-CO-    59.55    1:08.16 q      
             31.19      1:08.16 (36.97)
 
 Event 26  Men 100 LC Meter Butterfly Multi-Disability S13
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Hill, Brian      29 PPO-              1:02.48    1:05.57 q      
             30.79      1:05.57 (34.78)
  2 Adams, Blake H   17 Storm-MN-USA      1:13.89    1:11.95 q      
             33.39      1:11.95 (38.56)
  3 Turbide, Nichol  14 NATA-             1:31.47    1:23.45 q      
             38.25      1:23.45 (45.20)
 
 Event 26  Men 100 LC Meter Butterfly Multi-Disability S14
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Qing, Michael    18 Rods-             1:08.62    1:07.58 q      
             31.88      1:07.58 (35.70)
  2 Rousselle, Maxi  17 CNHR-             1:12.18    1:15.06 q      
             34.36      1:15.06 (40.70)
  3 Batara, Magnus   19 RAPID-USA         1:19.24    1:16.49 q      
             34.91      1:16.49 (41.58)