Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License     4/9/2011 - 12:34PM
2011 U.S.Paralympic Spring Swimming Nationals - 4/7/2011 to 4/9/2011
 
 Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke Multi-Disability S6
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Hughes, Michael  18 YOTA-NC-USA       1:37.77    1:39.37 q      
             48.21      1:39.37 (51.16)
  2 Daniel, Christi  17 Cochrane Comets-  1:58.74    1:50.53 q      
             54.39      1:50.53 (56.14)
  3 Tolgyesi, Nik    16 Penguins-ON-      2:13.89    2:11.84 q      
           1:00.84    2:11.84 (1:11.00)
 
 Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke Multi-Disability S7
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Lamback, Lantz   24 USA Res Team-CO-  1:12.09    1:16.91 q      
             38.62      1:16.91 (38.29)
  2 Marro, Guillerm  27 COPAR-            1:17.05    1:18.04 q      
             36.85      1:18.04 (41.19)
  3 LaValliere, Jea  20 NATA-             1:30.06    1:28.58 q      
             43.83      1:28.58 (44.75)
  4 Underwood, Joe   14 Neptune-AZ-USA    1:31.46    1:28.80 q      
             43.20      1:28.80 (45.60)
  5 Dionne, Alex E   20 Schroeder-WI-USA  1:28.17    1:33.26 q      
             45.74      1:33.26 (47.52)
  6 Marchand, Marc-  19 VMAX-             1:40.04    1:37.17 q      
             47.50      1:37.17 (49.67)
  7 Lapointe, Jean   18 TORP-             1:44.28    1:40.82 q      
             48.07      1:40.82 (52.75)
  8 Patterson, Davi  49 CHENA-            1:54.20    1:48.07 q      
             52.41      1:48.07 (55.66)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Foqarasi, Krist  17 HSC-              1:42.32    1:48.14        
             52.52      1:48.14 (55.62)
 
 Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke Multi-Disability S8
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Miazga, Tom      20 Unattached-       1:13.13    1:13.72 q      
             35.53      1:13.72 (38.19)
  2 Carlomagno, Fer  17 COPAR-            1:19.00    1:19.90 q      
             38.28      1:19.90 (41.62)
  3 Garcia-Tolson,   22 USA Res Team-CO-  1:16.69    1:20.73 q      
             39.78      1:20.73 (40.95)
  4 SergeantTsonos,  17 Penguins-ON-      1:21.12    1:23.09 q      
  5 Sewell, Roderic  18 WAVE-SI-          1:33.80    1:28.95 q      
             43.67      1:28.95 (45.28)
 
 Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke Multi-Disability S9
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Prout, Michael   25 USA Res Team-CO-  1:06.96    1:10.33 q      
             34.42      1:10.33 (35.91)
  2 Bureau, Cody E   22 USA Res Team-CO-  1:05.36    1:11.28 q      
             34.82      1:11.28 (36.46)
  3 Utesch, Caleb A  15 ACAC-IA-USA       1:10.92    1:11.50 q      
             33.52      1:11.50 (37.98)
  4 Rosalti, Juan P  28 COPAR-            1:10.01    1:12.18 q      
             35.30      1:12.18 (36.88)
  5 Pollen, Travis   21 SWAT!-MA-         1:13.77    1:15.92 q      
             36.94      1:15.92 (38.98)
  6 Vachon, Philipp  15 Neptune-          1:23.01    1:21.50 q      
             40.33      1:21.50 (41.17)
  7 Daniel, Stefan   14 Cochrane Comets-  1:22.02    1:22.26 q      
             39.66      1:22.26 (42.60)
 
 Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke Multi-Disability S10
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Huot, Benoit     27 PPO-              1:03.10    1:08.78 q      
             34.21      1:08.78 (34.57)
  2 Herendeen, Dalt  17 CON-IN-USA        1:05.02    1:11.40 q      
             31.98      1:11.40 (39.42)
  3 Zook, Justin D   25 USA Res Team-CO-  1:01.14    1:12.33 q      
             34.93      1:12.33 (37.40)
  4 Mykitiuk, Micah  13 TSC-              1:14.24    1:13.79 q      
             35.28      1:13.79 (38.51)
  5 Robert, Maxime   24 PPO-              1:19.80    1:17.41 q      
             37.57      1:17.41 (39.84)
  6 Parent, Alex     21 MACU-             1:12.19    1:19.92 q      
             38.01      1:19.92 (41.91)
  7 Wise, Joe B      17 Santa Clara-PC-   1:14.18    1:20.41 q      
             37.28      1:20.41 (43.13)
  8 Guerra, Amilcar  16 COPAR-            1:26.36    1:25.50 q      
             40.50      1:25.50 (45.00)
 
 Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke Multi-Disability S11
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Drake, Tharon A  18 Unattached-NM-US  1:26.50    1:27.50 q      
             44.00      1:27.50 (43.50)
  2 Hampson, Robert  18 Flames-           1:57.06    2:02.36 q      
             55.42    2:02.36 (1:06.94)
 
 Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke Multi-Disability S12
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Dupree, Tucker   21 USA Res Team-CO-  1:01.93    1:12.13 q      
             35.60      1:12.13 (36.53)
 
 Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke Multi-Disability S13
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Hill, Brian      29 PPO-              1:05.10    1:09.22 q      
             34.48      1:09.22 (34.74)
  2 Gotell, Devin    20 CNPG-             1:08.97    1:12.04 q      
             35.37      1:12.04 (36.67)
  3 Turbide, Nichol  14 NATA-             1:26.29    1:23.51 q      
             40.89      1:23.51 (42.62)
 
 Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke Multi-Disability S14
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Rahier, Adam     22 NRST-             1:07.20    1:09.11 q      
             33.37      1:09.11 (35.74)
  2 Heath, Michael   22 Aces-             1:08.68    1:11.47 q      
             35.22      1:11.47 (36.25)
  3 Qing, Michael    18 Rods-             1:12.47    1:16.49 q      
             37.50      1:16.49 (38.99)
  4 Rousselle, Maxi  17 CNHR-             1:19.90    1:18.95 q      
             38.56      1:18.95 (40.39)
  5 Sabourin, Drew   32 Island Swimming-  1:22.32    1:23.04 q      
             39.31      1:23.04 (43.73)
  6 Fairweather, Ma  26 Flames-           1:23.87    1:26.63 q      
             40.79      1:26.63 (45.84)
  7 Lin, Hsien-Chun  16 CHIN-             1:14.00    1:28.13 q      
             43.64      1:28.13 (44.49)
  8 Price, Tanner    16 MB CP Sports-     1:31.97    1:30.55 q      
             44.14      1:30.55 (46.41)