Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License     4/9/2011 - 12:34PM
2011 U.S.Paralympic Spring Swimming Nationals - 4/7/2011 to 4/9/2011
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability SB4
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Higgins, Nathan  25 Unattached-            NT    2:31.62 q      
           1:09.21    2:31.62 (1:22.41)
  2 MacDonald, Came  18 MB CP Sports-     2:38.00    2:38.01 q      
           1:15.38    2:38.01 (1:22.63)
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability SB5
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Patterson, Davi  49 CHENA-            2:11.63    2:02.88 q      
             54.02    2:02.88 (1:08.86)
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability SB6
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Sewell, Roderic  18 WAVE-SI-          1:49.90    1:46.83 q      
             49.25      1:46.83 (57.58)
  2 Foqarasi, Krist  17 HSC-              1:50.89    2:00.81 q      
             53.61    2:00.81 (1:07.20)
  3 Tolgyesi, Nik    16 Penguins-ON-      2:34.27    2:31.49 q      
           1:09.07    2:31.49 (1:22.42)
  4 Daniel, Christi  17 Cochrane Comets-  2:22.14    2:31.70 q      
           1:07.00    2:31.70 (1:24.70)
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability SB7
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Garcia-Tolson,   22 USA Res Team-CO-  1:24.01    1:32.61 q      
             44.03      1:32.61 (48.58)
  2 McMahon, Kyle    20 Island Swimming-  1:36.10    1:36.58 q      
             45.55      1:36.58 (51.03)
  3 Miazga, Tom      20 Unattached-       1:40.00    1:42.81 q      
             47.15      1:42.81 (55.66)
  4 Lapointe, Jean   18 TORP-             2:20.68    2:15.17 q      
           1:04.94    2:15.17 (1:10.23)
 -- LaValliere, Jea  20 NATA-             1:42.28         DQ        
             47.27           DQ (52.00)
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability SB8
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Herendeen, Dalt  17 CON-IN-USA        1:22.46    1:24.81 q      
             39.87      1:24.81 (44.94)
  2 SergeantTsonos,  17 Penguins-ON-      1:38.19    1:40.74 q      
             47.96      1:40.74 (52.78)
  3 McCrory, Lucas   16 NCAC-NC-USA       1:48.86    1:43.40 q      
             50.53      1:43.40 (52.87)
  4 Robert, Maxime   24 PPO-              1:51.16    1:48.18 q      
             50.82      1:48.18 (57.36)
  5 Kamber, Daniel   29 USA Res Team-CO-  1:49.89    1:52.14 q      
             53.38      1:52.14 (58.76)
  6 Schmidt, Caleb   14 WYRS-LE-USA       1:50.52    1:56.11 q      
             53.65    1:56.11 (1:02.46)
 10 Plamondon, Nico  13 NATA-                  NT    1:58.61        
             58.36    1:58.61 (1:00.25)
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability SB9
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Stein-, Nathan   19 Surrey-           1:14.82    1:19.47 q      
             34.88      1:19.47 (44.59)
  2 Wise, Joe B      17 Santa Clara-PC-   1:24.05    1:20.73 q      
             38.95      1:20.73 (41.78)
  3 Bouckley, Isaac  16 Norac-On-ON-      1:22.47    1:23.88 q      
             40.44      1:23.88 (43.44)
  4 Bureau, Cody E   22 USA Res Team-CO-  1:19.21    1:24.46 q      
             41.12      1:24.46 (43.34)
  5 Huot, Benoit     27 PPO-              1:19.81    1:26.12 q      
             41.68      1:26.12 (44.44)
  6 Swinkels, Thoma  16 SWAT-             1:41.90    1:28.24 q      
             41.47      1:28.24 (46.77)
  7 McCullough, Ric  19 USA Res Team-CO-  1:30.63    1:30.11 q      
             41.79      1:30.11 (48.32)
  8 Mykitiuk, Micah  13 TSC-              1:33.27    1:31.48 q      
             42.94      1:31.48 (48.54)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Killam, Cj       16 YYW-              1:49.78    1:54.79        
             52.80    1:54.79 (1:01.99)
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability SB11
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Drake, Tharon A  18 Unattached-NM-US  1:26.82    1:28.39 q      
             39.49      1:28.39 (48.90)
  2 Hampson, Robert  18 Flames-           3:00.00    3:14.41 q      
           1:28.77    3:14.41 (1:45.64)
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability SB13
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Adams, Blake H   17 Storm-MN-USA      1:29.41    1:27.47 q      
             41.45      1:27.47 (46.02)
 
 Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke Multi-Disability SB14
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
  1 Heath, Michael   22 Aces-             1:15.39    1:17.76 q      
             36.49      1:17.76 (41.27)
  2 Rahier, Adam     22 NRST-             1:19.14    1:20.62 q      
             38.08      1:20.62 (42.54)
  3 Batara, Magnus   19 RAPID-USA         1:26.32    1:21.04 q      
             38.63      1:21.04 (42.41)
  4 Rousselle, Maxi  17 CNHR-             1:24.69    1:22.45 q      
             38.82      1:22.45 (43.63)
  5 Qing, Michael    18 Rods-             1:23.26    1:23.84 q      
             39.65      1:23.84 (44.19)
  6 Lin, Hsien-Chun  16 CHIN-             1:24.00    1:28.04 q      
             42.51      1:28.04 (45.53)
  7 Fairweather, Ma  26 Flames-           1:31.21    1:32.87 q      
             42.53      1:32.87 (50.34)
  8 Price, Tanner    16 MB CP Sports-     1:33.64    1:34.97 q      
             44.93      1:34.97 (50.04)