Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License            4/9/2011 - 19:51PM
   2011 U.S.Paralympic Spring Swimming Nationals - 4/7/2011 to 4/9/2011    
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S2
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Lovejoy, Curtis  53 Atlanta Dolphins  2:44.35    2:50.55        
           1:17.55    2:50.55 (1:33.00)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S3
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Demarco, Mike J  42 WAVE-SI-          2:17.65    2:29.15        
           1:08.24    2:29.15 (1:20.91)
  2 Heider, Jonatha  18 USA Res Team-CO-  3:06.08    3:05.57        
           1:32.50    3:05.57 (1:33.07)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S4
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 MacDonald, Came  18 MB CP Sports-     2:35.81    2:38.38        
           1:19.37    2:38.38 (1:19.01)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S5
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Perkins Jr., Ro  20 WAVE-SI-          1:26.92    1:26.05        
             40.38      1:26.05 (45.67)
  2 Murphy, Danial   21 SWAT-             1:35.96    1:39.21        
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S6
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hughes, Michael  18 YOTA-NC-USA       1:27.72    1:29.48        
             41.87      1:29.48 (47.61)
  2 Daniel, Christi  17 Cochrane Comets-  1:37.18    1:35.20        
             47.63      1:35.20 (47.57)
  3 Tolgyesi, Nik    16 Penguins-ON-      1:40.23    1:40.58        
             45.11      1:40.58 (55.47)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S7
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lamback, Lantz   24 USA Res Team-CO-  1:04.66    1:04.11        
             31.08      1:04.11 (33.03)
  2 LaValliere, Jea  20 NATA-             1:15.35    1:11.19        
             34.82      1:11.19 (36.37)
  3 Marchand, Marc-  19 VMAX-             1:12.67    1:12.17        
             33.78      1:12.17 (38.39)
  4 Dionne, Alex E   20 Schroeder-WI-USA  1:16.00    1:13.02        
             35.33      1:13.02 (37.69)
  5 Marro, Guillerm  27 COPAR-            1:17.86    1:17.21        
             37.30      1:17.21 (39.91)
  6 Kamber, Daniel   29 USA Res Team-CO-  1:18.26    1:17.47        
             37.05      1:17.47 (40.42)
  7 Underwood, Joe   14 Neptune-AZ-USA    1:19.84    1:21.18        
             38.78      1:21.18 (42.40)
  8 McMahon, Kyle    20 Island Swimming-  1:25.24    1:22.63        
             38.32      1:22.63 (44.31)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Lapointe, Jean   18 TORP-             1:25.83                   
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S8
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Miazga, Tom      20 Unattached-       1:07.70    1:06.36        
             32.34      1:06.36 (34.02)
  2 Garcia-Tolson,   22 USA Res Team-CO-  1:10.12    1:09.25        
             33.60      1:09.25 (35.65)
  3 SergeantTsonos,  17 Penguins-ON-      1:16.49    1:13.14        
             34.92      1:13.14 (38.22)
  4 McCrory, Lucas   16 NCAC-NC-USA       1:21.39    1:17.38        
             37.03      1:17.38 (40.35)
  5 Sewell, Roderic  18 WAVE-SI-          1:20.82    1:20.69        
             37.72      1:20.69 (42.97)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S9
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Prout, Michael   25 USA Res Team-CO-  1:02.89      59.44        
             28.94        59.44 (30.50)
  2 Bureau, Cody E   22 USA Res Team-CO-  1:03.08      59.55        
             28.05        59.55 (31.50)
  3 Pollen, Travis   21 SWAT!-MA-         1:03.65    1:03.40        
             30.28      1:03.40 (33.12)
  4 Utesch, Caleb A  15 ACAC-IA-USA       1:05.21    1:03.53        
             30.31      1:03.53 (33.22)
  5 Diering, Mike    20 CHENA-            1:04.53    1:04.74        
             30.25      1:04.74 (34.49)
  6 McAllister, Zac  17 LASC-             1:07.10    1:06.44        
             31.35      1:06.44 (35.09)
  7 Vachon, Philipp  15 Neptune-          1:08.64    1:07.36        
             32.47      1:07.36 (34.89)
  8 Daniel, Stefan   14 Cochrane Comets-  1:11.81    1:11.28        
             33.21      1:11.28 (38.07)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Schmidt, Caleb   14 WYRS-LE-USA       1:11.99                   
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S10
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Huot, Benoit     27 PPO-                57.59      55.59        
             27.20        55.59 (28.39)
  2 Zook, Justin D   25 USA Res Team-CO-    57.81      56.23        
             27.05        56.23 (29.18)
  3 Bouckley, Isaac  16 Norac-On-ON-        58.55      58.58        
             28.09        58.58 (30.49)
  4 Wise, Joe B      17 Santa Clara-PC-   1:00.75      59.83        
             29.13        59.83 (30.70)
  5 Herendeen, Dalt  17 CON-IN-USA        1:01.80    1:02.30        
             29.92      1:02.30 (32.38)
  6 Parent, Alex     21 MACU-             1:06.79    1:02.56        
             30.00      1:02.56 (32.56)
  7 Robert, Maxime   24 PPO-              1:05.36    1:04.96        
             31.07      1:04.96 (33.89)
  8 Mykitiuk, Micah  13 TSC-              1:06.66    1:06.64        
             31.14      1:06.64 (35.50)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 McCullough, Ric  19 USA Res Team-CO-  1:10.44                   
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S11
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Tildesley, Dono  26 UBCDS-USA         1:04.76    1:04.47        
             31.07      1:04.47 (33.40)
  2 Drake, Tharon A  18 Unattached-NM-US  1:07.96    1:06.69        
             31.88      1:06.69 (34.81)
  3 Hampson, Robert  18 Flames-           1:57.03    1:51.95        
             50.54    1:51.95 (1:01.41)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S13
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gotell, Devin    20 CNPG-             1:01.48      59.38        
             28.42        59.38 (30.96)
  2 Adams, Blake H   17 Storm-MN-USA      1:10.30    1:03.74        
             30.94      1:03.74 (32.80)
  3 Hill, Brian      29 PPO-              1:03.69    1:06.63        
             29.50      1:06.63 (37.13)
  4 Turbide, Nichol  14 NATA-             1:09.76    1:10.02        
             32.77      1:10.02 (37.25)
 
 Event 34  Men 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S14
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Heath, Michael   22 Aces-             1:01.67      58.88        
             28.39        58.88 (30.49)
  2 Rahier, Adam     22 NRST-             1:01.48    1:00.85        
             29.56      1:00.85 (31.29)
  3 Rousselle, Maxi  17 CNHR-             1:02.91    1:02.25        
             29.95      1:02.25 (32.30)
  4 Lin, Hsien-Chun  16 CHIN-             1:09.67    1:07.87        
             33.07      1:07.87 (34.80)
  5 Batara, Magnus   19 RAPID-USA         1:13.40    1:08.58        
             31.97      1:08.58 (36.61)
  6 Price, Tanner    16 MB CP Sports-     1:11.54    1:08.81        
             33.23      1:08.81 (35.58)
  7 Sabourin, Drew   32 Island Swimming-  1:09.64    1:08.97        
             32.33      1:08.97 (36.64)
  8 Fairweather, Ma  26 Flames-           1:14.31    1:14.14        
             34.25      1:14.14 (39.89)