Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License            4/9/2011 - 19:51PM
   2011 U.S.Paralympic Spring Swimming Nationals - 4/7/2011 to 4/9/2011    
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S2
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Olivier, Maxime  23 VMAX-             3:58.59    4:08.21        
           1:56.40    4:08.21 (2:11.81)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S3
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Wheeler, Kayla   14 SHAD-PN-          3:17.14    2:59.34        
           1:27.15    2:59.34 (1:32.19)
  2 Lara, Paula      19 COLO-             3:00.70    3:07.86        
           1:31.80    3:07.86 (1:36.06)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S4
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Angelelli, Cher  42 OLY-MI-           1:53.42    1:53.53        
             53.76      1:53.53 (59.77)
  2 Duquette, Krist  20 HSC-              3:29.74                   
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S5
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gialamas, Alyss  15 GLASA-            1:46.77    1:45.54        
             51.52      1:45.54 (54.02)
  2 Beranbaum, Hale  14 SSC-PN-USA        2:07.01    2:08.42        
           1:01.32    2:08.42 (1:07.10)
  3 Childs, Jaide O  13 HTA-FL-           2:10.77    2:11.43        
           1:05.26    2:11.43 (1:06.17)
  4 McLean, Ryan        Unattached-       2:17.58    2:11.57        
           1:04.15    2:11.57 (1:07.42)
  5 Drapeau, Valéri  25 VMAX-             2:26.76    2:23.49        
           1:11.20    2:23.49 (1:12.29)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S6
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Uhl, Miranda M   18 GSC-FL-USA        1:29.20    1:27.13        
             43.03      1:27.13 (44.10)
  2 Fischer, Michel  21 CCA-SN-           1:32.00    1:31.20        
             43.39      1:31.20 (47.81)
  3 Johnson, Casey   21 WAVE-SI-          1:36.73    1:35.41        
             45.58      1:35.41 (49.83)
  4 Nir-Kistler, No  31 Unattached-       1:38.73    1:35.79        
             45.11      1:35.79 (50.68)
  5 Stebbins, Joy A  15 FAST-CO-USA       1:39.00    1:36.09        
             47.01      1:36.09 (49.08)
  6 Boyt, Reilly E   14 FAST-CO-USA       1:40.14    1:39.62        
             48.05      1:39.62 (51.57)
  7 Berringer, Cynt  24 MSSAC-            1:40.48    1:40.29        
             49.03      1:40.29 (51.26)
  8 Rodriguez, Ilea  25 USA Res Team-CO-  1:43.41    1:49.55        
             49.41    1:49.55 (1:00.14)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Luo, Alice H     43 YSC-OR-USA        1:44.97                   
 10 Forrest, Claire  21 BDOG-MN-          1:45.16                   
 11 Kisser, Daniell  14 Delta-            1:46.03                   
 12 Kaplan, Ira A    13 PRO-PN-           2:01.05                   
 13 Lambert, Jenna   20 Penguins-ON-      2:02.50                   
 14 Hogan, Eva       18 Penguins-ON-      2:11.33                   
 15 Carda, Dianna    54 MAC-MW-           2:22.48                   
 16 Rogers, Jessica  14 FISH-PV-USA       2:24.18                   
 17 Susa, Calista A  12 MONC-MN-USA       2:33.04                   
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S7
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Weggemann, Mall  22 BDOG-MN-          1:14.44    1:09.60        
             33.25      1:09.60 (36.35)
  2 Jordan, Cortney  19 Unattached-       1:18.11    1:14.08        
             35.36      1:14.08 (38.72)
  3 Nelson, Brianna  18 Island Swimming-  1:23.31    1:21.42        
             38.51      1:21.42 (42.91)
  4 Mehain, Sarah    16 VKSC-             1:26.35    1:25.50        
             39.39      1:25.50 (46.11)
  5 Langill, Nydia   17 Flames-           1:36.30    1:35.92        
             46.25      1:35.92 (49.67)
  6 McDougall-, Ste  23 Surrey-           1:37.10    1:39.61        
             47.23      1:39.61 (52.38)
  7 Beck, Mary Chri  23 HSC-              1:47.91    1:46.86        
             51.40      1:46.86 (55.46)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S8
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bird, Morgan        CASA-             1:15.59    1:13.46        
             35.40      1:13.46 (38.06)
  2 Everlove, Amand  21 USA Res Team-CO-  1:24.25    1:15.89        
             36.70      1:15.89 (39.19)
  3 Bérubé, Camille  15 CNPG-             1:22.23    1:20.02        
             39.04      1:20.02 (40.98)
  4 Mailhot, Sarah   21 NATA-             1:23.42    1:22.61        
             40.67      1:22.61 (41.94)
  5 Bro, Brickelle   14 ROCK-CO-USA       1:28.09    1:22.96        
             39.15      1:22.96 (43.81)
  6 Chapman, Amy M   15 Academy Bullets-  1:26.45    1:25.85        
             41.95      1:25.85 (43.90)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S9
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stone, Elizabet  20 USA Res Team-CO-  1:11.47    1:06.01        
             31.96      1:06.01 (34.05)
  2 Johannes, Anna   17 USA Res Team-CO-  1:12.21    1:09.40        
             33.24      1:09.40 (36.16)
  3 Roxon, Katarina  18 Island Wahoos-    1:13.42    1:10.64        
             33.52      1:10.64 (37.12)
  4 Grogan, Lindsay  23 ABSC-GA-          1:12.29    1:11.46        
             33.83      1:11.46 (37.63)
  5 Smith, Lizzy A   14 CARD-IN-USA       1:14.97    1:14.67        
             35.36      1:14.67 (39.31)
  6 Kerley, April D  32 RAYS-OH-USA       1:15.50    1:16.26        
             36.26      1:16.26 (40.00)
  7 Liang, Megan K   15 OAPB-PC-USA       1:14.93    1:16.28        
             36.29      1:16.28 (39.99)
  8 Jurin, Melany    16 COPAR-            1:18.57    1:19.32        
             36.86      1:19.32 (42.46)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Aspden, Hannah   10 YOTA-NC-USA       1:19.84                   
 10 Coan, McKenzie   14 BLAZ-             1:19.85                   
 11 Tremblay, Elodi  18 TORP-             1:23.60                   
 12 Landholm, Sierr  16 Metro Aquatics-P  1:24.02                   
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S10
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Scott, Susan Be  18 USA Res Team-CO-  1:03.54    1:01.71        
             30.08      1:01.71 (31.63)
  2 Mortimer, Summe  17 Ducks-            1:02.71    1:02.34        
             29.60      1:02.34 (32.74)
  3 Owens, Ashley    21 CATC-             1:04.04    1:03.11        
             30.88      1:03.11 (32.23)
  4 Eames, Anna         PLYM-             1:05.86    1:03.13        
             31.09      1:03.13 (32.04)
  5 Jennett-Mcneil,  18 CNPG-             1:05.67    1:05.48        
             31.32      1:05.48 (34.16)
  6 Rivard, Aurelie  14 CNHR-             1:06.67    1:06.42        
             31.88      1:06.42 (34.54)
  7 Kintzing, Laure  22 USA Res Team-CO-  1:10.05    1:09.53        
             33.09      1:09.53 (36.44)
  8 VanDam, Katie J  29 BCD-MI-USA        1:09.61    1:09.65        
             33.87      1:09.65 (35.78)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 Coughlan, Megyn  15 GFSC-             1:11.10                   
 10 Leblanc-Normand  17 CAC-              1:12.25                   
 11 Roberge, Jessic  20 CAMO-             1:15.05                   
 12 Denoon, Alicia   13 GMAC-             1:18.42                   
 13 Gifford, Grace   21 Seawolves-MR-     1:22.62                   
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S11
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Thomas, Amber    17 OSC-              1:17.85    1:15.94        
             37.22      1:15.94 (38.72)
  2 Martinez, Letti  15 WILD-NM-USA       1:21.02    1:20.32        
  3 Hetrick, Taylor  18 USC-LE-           1:33.65    1:29.99        
             44.50      1:29.99 (45.49)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S12
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mitchell, Cathe  25 Manta-            1:26.50    1:25.03        
             41.35      1:25.03 (43.68)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S13
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Becherer, Kelle  20 Neu/Wi-Un-WI-     1:01.50    1:00.96        
             29.63      1:00.96 (31.33)
  2 Grand'Maison, V  23 McGill Universit  1:04.66    1:01.15        
             29.90      1:01.15 (31.25)
  3 Schmidt, Rhea    24 UMAN-             1:14.14    1:12.36        
             35.71      1:12.36 (36.65)
  4 Young, Colleen   12 CSP-OZ-           1:14.74    1:12.93        
             34.49      1:12.93 (38.44)
  5 Currie, Cailin   12 DYD-NE-           1:22.02    1:22.19        
             37.59      1:22.19 (44.60)
 
 Event 33  Women 100 LC Meter Freestyle Multi-Disability S14
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kasko, Kirstie   18 FSSC-             1:09.04    1:10.06        
             32.97      1:10.06 (37.09)
  2 Morrier, Justin  13 CNHR-             1:16.10    1:15.60        
             35.68      1:15.60 (39.92)
  3 Lalama, Jessica  17 ECUA-             1:20.39    1:21.48        
             38.88      1:21.48 (42.60)
  4 McLeod, Ashlee   23 Prairie Storm-    1:26.30    1:21.80        
             39.43      1:21.80 (42.37)
  5 Michie, Meagan   21 GO-               1:32.49    1:37.15        
             46.76      1:37.15 (50.39)