Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License            4/9/2011 - 19:51PM
   2011 U.S.Paralympic Spring Swimming Nationals - 4/7/2011 to 4/9/2011    
 
 Event 30  Men 200 LC Meter IM Multi-Disability SM6
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Hughes, Michael  18 YOTA-NC-USA       4:11.46    3:42.32        
             47.06      1:42.20 (55.14)
      2:53.71 (1:11.51)     3:42.32 (48.61)
  2 Tolgyesi, Nik    16 Penguins-ON-      4:22.98    4:19.00        
             47.61    2:02.92 (1:15.31)
      3:28.32 (1:25.40)     4:19.00 (50.68)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 -- Patterson, Davi  49 CHENA-                DQ                    
 
 Event 30  Men 200 LC Meter IM Multi-Disability SM7
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Garcia-Tolson,   22 USA Res Team-CO-  2:42.65    2:42.33        
             34.15      1:14.37 (40.22)
        2:03.88 (49.51)     2:42.33 (38.45)
  2 Lamback, Lantz   24 USA Res Team-CO-  2:52.10    2:48.26        
             34.21      1:15.47 (41.26)
        2:10.84 (55.37)     2:48.26 (37.42)
  3 LaValliere, Jea  20 NATA-             3:04.55    3:01.62        
             41.69      1:28.93 (47.24)
        2:22.18 (53.25)     3:01.62 (39.44)
 -- Lapointe, Jean   18 TORP-             3:34.25         DQ        
             44.31      1:38.36 (54.05)
      2:46.62 (1:08.26)          DQ (44.67)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 -- McMahon, Kyle    20 Island Swimming-      DQ                    
 
 Event 30  Men 200 LC Meter IM Multi-Disability SM8
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Miazga, Tom      20 Unattached-       2:51.13    2:50.45        
             36.10      1:16.93 (40.83)
        2:12.22 (55.29)     2:50.45 (38.23)
  2 SergeantTsonos,  17 Penguins-ON-      3:06.00    3:05.70        
             43.32      1:29.66 (46.34)
        2:25.59 (55.93)     3:05.70 (40.11)
  3 Carlomagno, Fer  17 COPAR-            3:11.07    3:09.02        
             40.10      1:24.25 (44.15)
      2:25.91 (1:01.66)     3:09.02 (43.11)
  4 Sewell, Roderic  18 WAVE-SI-          3:11.96    3:13.06        
             40.59      1:28.07 (47.48)
        2:27.51 (59.44)     3:13.06 (45.55)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 -- McCrory, Lucas   16 NCAC-NC-USA           DQ                    
 
 Event 30  Men 200 LC Meter IM Multi-Disability SM9
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Bureau, Cody E   22 USA Res Team-CO-  2:32.93    2:23.77        
             29.87      1:07.05 (37.18)
        1:48.88 (41.83)     2:23.77 (34.89)
  2 Prout, Michael   25 USA Res Team-CO-  2:32.47    2:26.48        
             31.29      1:07.01 (35.72)
        1:53.33 (46.32)     2:26.48 (33.15)
  3 Diering, Mike    20 CHENA-            2:40.90    2:40.93        
             33.40      1:14.05 (40.65)
        2:03.35 (49.30)     2:40.93 (37.58)
  4 Pulleiro, Marco  20 COPAR-            2:50.22    2:45.56        
             33.93      1:17.93 (44.00)
        2:08.73 (50.80)     2:45.56 (36.83)
  5 Rosalti, Juan P  28 COPAR-            2:50.45    2:47.35        
             33.59      1:14.87 (41.28)
        2:11.11 (56.24)     2:47.35 (36.24)
  6 Robert, Maxime   24 PPO-              2:54.54    2:49.48        
             34.02      1:16.83 (42.81)
        2:09.17 (52.34)     2:49.48 (40.31)
  7 Daniel, Stefan   14 Cochrane Comets-  2:55.30    2:53.62        
             35.99      1:21.24 (45.25)
        2:15.09 (53.85)     2:53.62 (38.53)
  8 Pollen, Travis   21 SWAT!-MA-         2:50.53    2:53.68        
             36.36      1:20.19 (43.83)
        2:14.88 (54.69)     2:53.68 (38.80)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
  9 McAllister, Zac  17 LASC-             2:55.70                   
 10 Plamondon, Nico  13 NATA-             3:21.68                   
 11 Schmidt, Caleb   14 WYRS-LE-USA       3:23.25                   
 
 Event 30  Men 200 LC Meter IM Multi-Disability SM10
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
 
                             === Finals ===                              
 
  1 Huot, Benoit     27 PPO-              2:25.49    2:16.63        
             28.94      1:03.68 (34.74)
        1:45.34 (41.66)     2:16.63 (31.29)
  2 Herendeen, Dalt  17 CON-IN-USA        2:32.43    2:22.74        
             30.19      1:04.50 (34.31)
        1:48.92 (44.42)     2:22.74 (33.82)
  3 Wise, Joe B      17 Santa Clara-PC-   2:36.45    2:24.56        
             31.33      1:10.88 (39.55)
        1:52.71 (41.83)     2:24.56 (31.85)
  4 Mykitiuk, Micah  13 TSC-              2:42.89    2:43.02        
             33.12      1:13.92 (40.80)
        2:05.65 (51.73)     2:43.02 (37.37)
  5 Parent, Alex     21 MACU-             2:47.66    2:45.62        
             35.24      1:18.17 (42.93)
        2:09.11 (50.94)     2:45.62 (36.51)
 -- McCullough, Ric  19 USA Res Team-CO-  2:47.80         DQ        
             34.72      1:15.78 (41.06)
        2:07.86 (52.08)          DQ (36.38)
 
 Event 30  Men 200 LC Meter IM Multi-Disability SM11
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Tildesley, Dono  26 UBCDS-USA         2:36.78    2:32.30        
             32.58      1:10.54 (37.96)
        1:55.09 (44.55)     2:32.30 (37.21)
  2 Drake, Tharon A  18 Unattached-NM-US  2:58.61    2:58.37        
             40.89      1:28.91 (48.02)
        2:16.49 (47.58)     2:58.37 (41.88)
 
 Event 30  Men 200 LC Meter IM Multi-Disability SM13
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gotell, Devin    20 CNPG-             2:39.84    2:32.75        
             33.20      1:10.46 (37.26)
        1:59.02 (48.56)     2:32.75 (33.73)
  2 Adams, Blake H   17 Storm-MN-USA      2:46.66    2:44.80        
             33.64      1:20.72 (47.08)
        2:08.93 (48.21)     2:44.80 (35.87)
  3 Turbide, Nichol  14 NATA-             2:59.26    2:59.45        
             37.04      1:23.53 (46.49)
        2:19.50 (55.97)     2:59.45 (39.95)
 
 Event 30  Men 200 LC Meter IM Multi-Disability SM14
=========================================================================
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Rahier, Adam     22 NRST-             2:28.99    2:26.42        
             32.40      1:09.46 (37.06)
        1:52.37 (42.91)     2:26.42 (34.05)
  2 Heath, Michael   22 Aces-             2:36.39    2:29.79        
             31.38      1:09.74 (38.36)
        1:53.67 (43.93)     2:29.79 (36.12)
  3 Batara, Magnus   19 RAPID-USA         2:58.39    2:59.59        
             35.62      1:24.83 (49.21)
        2:15.82 (50.99)     2:59.59 (43.77)
  4 Fairweather, Ma  26 Flames-           3:03.08    3:00.00        
             37.26      1:21.29 (44.03)
        2:14.90 (53.61)     3:00.00 (45.10)
  5 Sabourin, Drew   32 Island Swimming-  3:04.12    3:04.65        
             36.17      1:22.96 (46.79)
        2:22.25 (59.29)     3:04.65 (42.40)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 -- Price, Tanner    16 MB CP Sports-         DQ